Active Beauty
Hatha joga: S hatha jogou za uvoľnením
čas čítania: min

Pre telo aj dušu

Hatha joga: S hatha jogou za uvoľnením

Hatha joga sa považuje za najpôvodnejšiu formu jogy, ktorá v sebe spája všetky jogové štýly. V ajurvédskom učení sa používa predovšetkým na relaxáciu a tiež na upokojenie dýchania. Od ostatných štýlov jogy sa zásadne líši technikou a prevedením. Odborníčka na jogu Giulia Tamiazzo vysvetľuje, ktoré jogové cviky sú vhodné aj na doma.

Giulia Tamiazzo, MA, zacvičila svoju prvú asánu pred 18 rokmi. Rodená Talianka dnes vedie štúdio RE:TREAT (www.retreat-vienna.com) vo Viedni a verí, že „jogu môže cvičiť každý“. Aby sa nadchlo pre jogu ešte viac ľudí, pre ACTIVE BEAUTY nám sprostredkovala, aké výhody má hatha joga.

Hatha joga je všestranná a prístupná forma jogy, ktorá má pôvod v ajurvédskom učení. Kombináciou fyzických cvičení, dýchacích techník a meditácie predstavuje hatha joga komplexnú metódu, ako zharmonizovať telo a myseľ a prispieť tak k celkovej individuálnej pohode. Ak sa cvičenie vykonáva doma a na pravidelnej báze, môže pomôcť znížiť stres, zvýšiť flexibilitu a dosiahnuť hlboký pocit uvoľnenia. Odborníčka Giulia Tamiazzo vysvetľuje výhody tohto štýlu jogy.

Čo je hatha joga?

Hatha joga je jednou z najznámejších a najstarších foriem jogy. Názov „hatha“ sa skladá zo slabík „ha“ (slnko) a „tha“ (mesiac), ktoré symbolizujú spojenie protikladov. Cieľom hatha jogy je cez fyzické cvičenia (asány), rôzne techniky dýchania (pránajámy) a meditácie harmonizácia tela a mysle. „Hatha joga je známa aj ako pôvodná forma jogy, pretože všetky ostatné štýly jogy, ktoré poznáme dnes, sa vyvinuli práve z hatha jogy.“ Hatha je čoraz populárnejšia ako holistický prístup, ktorý v sebe spája fyzické, mentálne a duchovné aspekty z ajurvédy a zameriava sa na duševné a fyzické uvoľnenie. „Existujú rôzne školy jogy, ktoré rozlišujú aj medzi jogou hatha a rádža. Hatha sa zameriava na fyzično, radža zasa na duchovno. V najširšom zmysle ide pri rádži o osvietenie v podobe spokojnosti, šťastia a splnenia prianí. Základom je však vždy hatha, pretože spája fyzické cvičenie jogy s dýchaním a meditáciou.“

Čím sa hatha joga líši od iných druhov jogy?

Hatha joga sa od ostatných druhov jogy líši svojím metodickým a štruktúrovaným prístupom. Na rozdiel od dynamických štýlov, ako sú vinyasa alebo ashtanga, kde sa jednotlivé pozície vykonávajú v plynulom slede, hatha joga sa zameriava skôr na držanie jednotlivých pozícií. Tamiazzo: „Zaujmete jogovú pozíciu a potom v nej niekoľko minút zotrváte. Pozície sú dosť silové, nie sú to pasívne naťahovania ako v jin joge. Z pozície do pozície sa neprechádza plynule, cieľom hatha je vedome z pozície pomaly vyjsť a potom zaujať úplne inú pozíciu.“ To umožňuje praktizujúcim intenzívne sa sústrediť na držanie tela a dýchanie.

Ďalším charakteristickým znakom je dôraz na kontrolu dychu. Zatiaľ čo v mnohých moderných štýloch jogy dýchanie často nasleduje za vykonaním pohybu, v hatha joge je dýchanie v centre pozornosti. To podporuje nielen fyzické zdravie, ale pomáha aj upokojiť nervový systém a myseľ.

Hatha cvičenia na doma (vhodné aj pre začiatočníkov)


Pes s hlavou nadol (Adho Mukha Svanasana):
Zaujmite pozíciu so všetkými končatinami na zemi; ruky sú na šírku ramien a kolená na šírku bokov. Vytlačte boky nahor a dozadu tak, aby telo vytvorilo tvar obráteného písmena „V“. Päty pritlačte k podlahe. Zhlboka a rovnomerne sa nadýchnite a vydýchnite nosom. Túto pozíciu držte po dobu 5 - 10 nádychov alebo niekoľko minút.

Most (Setu Bandhasana):
Ľahnite si na chrbát, kolená sú pokrčené, chodidlá na šírku bokov na podlahe. Pomaly dvíhajte panvu, pričom ramená a ruky držte na podlahe. Držte pozíciu. Dýchajte zhlboka a rovnomerne nosom. Pozíciu držte 5 - 10 nádychov a výdychov alebo niekoľko minút.

Polovičný kráľ rýb (Ardha Matsyendrasana):
Posaďte sa na zem, jednu nohu vystrite, druhú nohu preložte cez natiahnutú nohu. Hornú časť tela otočte do strany a opačný lakeť priložte k vonkajšej strane pokrčeného kolena. Zhlboka a rovnomerne dýchajte nosom. V tejto polohe vydržte 5 - 10 nádychov a výdychov alebo niekoľko minút a potom strany vymeňte.

Strom (Vrksasana)
Postavte sa vzpriamene a vyrovnajte váhu rovnomerne na obe nohy. Pred hrudníkom spojte ruky akoby do modlitby. Preneste váhu na ľavú nohu a pravú nohu zdvihnite. Chodidlo pravej nohy priložte na vnútornú stranu ľavého stehna alebo lýtka (nie na koleno). Snažte sa držať rovnováhu a ruky pomaly vystierajte nahor. Dýchajte pokojne a rovnomerne. Vydržte 5 až 10 nádychov a výdychov alebo niekoľko minút. Potom strany vymeňte.

Okrem fyzických cvičení je v hatha joge mimoriadne dôležité dýchanie. Uvoľnenie prichádza práve prostredníctvom neho, preto je extrémne dôležité správne dýchanie počas cvičenia.

Ochladzujúca dychová technika​ (Sheetali Pranayama):
Pohodlne sa usaďte so vzpriamenou chrbticou. Boky jazyka zrolujte a pomaly a zhlboka sa nadýchnite cez kanál vedúci stredom jazyka. Potom ústa zavrite a vydýchnite nosom. Toto cvičenie má chladivý a upokojujúci účinok na telo a myseľ, ideálne na horúce letné dni.

Zahrievajúca dychová technika (Bhastrika Pranayama):
Pohodlne sa usaďte so vzpriamenou chrbticou. Rýchlo a silno sa nadychujte a vydychujte nosom, dýchanie by malo pripomínať mech, ktorý používa kováč na fúkanie vzduchu do ohňa pri práci so železom. Toto cvičenie zvyšuje telesné teplo a je prospešné najmä v chladnejších mesiacoch.

Tí, ktorí cvičia pravidelne, čoskoro ocenia výhody pokojného štýlu jogy. Na dosiahnutie čo najlepších výsledkov odporúča odborníčka cvičiť aspoň 15-30 minút denne počas 90 dní. „Všetko, čo vykonávame po dobu 90 dní, sa stane rutinou. Pravidelné cvičenie prispieva nielen k fyzickému zdraviu, ale aj k duševnej pohode.“ Dôležité je dbať na to, aby boli cvičenia vykonávané správne. Ak si nie ste istí, správne vykonávanie pozícií vám potvrdí alebo vyvráti odborník v jogovom štúdiu.

Tip redakcie: Ďalšie informácie nájdete v našom sprievodcovi jogou. Napríklad tipy pre začiatočníkov alebo jogové cvičenia pre dvoch.